Совети и трикови

Како да направите вашите очи да изгледаат поголеми!

Велат дека очите се прозорец кон душата, па логично е тие да бидат фокусна точка на повеќето мејкап изгледи. Без оглед на обликот на вашите очи, секогаш е ласкаво да ги истакнувате очите и да ги направите во центарот на вниманието.

СОВЕТИ И ТРИКОВИ

За да научиме како да направите вашите очи да изгледаат поголеми со шминка, еве Наши најдобри совети и трикови.

Што се однесува до шминката, за да направите очите да изгледаат поголеми, постојат неколку едноставни трикови кои можат да направат голема разлика .

Најдобро е да ги нацртате очите со бел, беж или светло праска молив за очи. Ова дава оптичка илузија на побели и посветли и поголеми очи“.

Нагласувањето на трепките е сигурен начин да направите вашите очи да изгледаат поголеми. „Свиткајте ги трепките за да ги отворите очите и користете водоотпорна маскара бидејќи таа подобро го држи виткањето на трепката“.

Ако сакате уште повеќе да го зајакнете изгледот на трепките, обидете се да додадете екстензии за трепки. Ова е најдобриот начин да се создаде ефект на ОЧИ НА СРНА.

„Клучот е да ги поделите на половина и да ги нанесете од центарот до крајот на очите“. „Ова навистина ги отвора очите и создава изглед на поголемо око.

Секако, густите веѓи се одлични за изгледот на очите . Сепак, мора да ги одржувате вашите веѓи со тоа што често ќе ги четкате така што тие навистина ќе ги надополнуваат цртите на лицето, вклучително и очите.

Ако сакате очите да ви се вклопуваат со шминката, ќе треба да го максимизирате просторот што го имате околу нив – можете да го направите тоа со одржување на уредни веѓи.

Што значи терминот „ОЧИ НА СРНА“?

Терминот своето значење го добива од изгледот на жени со еленски очи, очи кои се големи, меки и обично со светла до средно кафена боја.

Огромните, експресивни очи се сметаат за многу привлечна особина, но исто така даваат многу невин и ранлив изглед.

Најдобар пример за очи од срна може да се сретне во анимираните филмови со принцезите на Дизни, како што се Ариел, Пепелашка или Снежана.

Има толку многу прекрасни славни личности меѓу кои, тешко е да се избере една славна личност со најдобри ОЧИ НА СРНА.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *